A rendkívüli képviselői testületi ülés döntött arról, hogy az észak-nyugati lakóteleptől északra eső, a Füredi út nyugati oldalán lévő, a Raktár utca - a Jutai út - a Fonyódi vasútvonal és a 61-es, elkerülő út által határolt, mint egy 30 hektáros területet gazdaságfejlesztési célterületté nyilvánítja. Az ipari park létesítését azonban költségessé teheti, hogy a terület magántulajdonban van és jellemzően szántó művelési ágú mezőgazdasági terület.
A közgyűlési döntés eredményeként - a korábbi terület-, és településfejlesztési döntéseket is figyelembe véve - a Füredi út nyugati oldalán lévő 70 hektáros (a Raktár utca - a Jutai út - a 61-es elkerülő út által határolt) területen, valamint a Füredi út keleti oldalán lévő 30 hektáros (a volt Füredi II. laktanya-, a SZABÓ Ipari Park-, a Biomassza fűtőmű) területen mint egy 100 hektáros, egybefüggő gazdaságfejlesztési terület alakulhat ki.
Támogassuk a helyi vállalkozásokat!
A Fűtőmű építésére kijelölt ingatlantól délre fekvő, a SZABÓ Fogaskerékgyártó Kft számára furcsa gyorsasággal eladott 5,2 hektáros, az Európai Unió támogatásával megépített ipari parkban 2 éven belül 0,75 hektáron 5000 m2 alapterületű gyártócsarnok és egy 2500 m2-es raktárépület épül.
Ma még nem tudni, hogy a „felesleges” területtel az ipari park újdonsült tulajdonos hogyan fog gazdálkodni. Az önkormányzatnak vajmi kevés eszköz maradt a kezében a polgármester által megfogalmazott követelmények érvényesítésére: azaz
„mindenképpen új munkahelyeket létesítő termelő beruházás-, nem pedig raktárbázis céljára akarjuk az Európai Unió támogatásával épített ipari parkot hasznosítani”.
Itt azonban érdemes egy pillanatra megállni és az „utókor” számára néhány tényt rögzíteni.
A szeptember 24.-i közgyűlés - a polgármester javaslatára - döntött arról, hogy az 5,2 hektáros, gazdasági tevékenységhez szükséges infrastruktúrával ellátott ipari parkot 4.500,-Ft/m2+ÁFA összegért, azaz összesen 300 millióért a SZABÓ Fogaskerékgyártó Kft számára értékesíti.
Az előterjesztésnek nem volt melléklete az ingatlan forgalmi értékbecslése.
A döntés előtt két képviselő, Felder Frigyes (LMP) és Molnár Péter (DK) is kifogásolta az alacsony eladási árat, tekintettel arra is, hogy az önkormányzat korábban a szomszédos, hasonló nagyságú, de
infrastruktúrával nem rendelkező ingatlant 8.000,-Ft/m2+ÁFA összegért értékesítette.
A polgármester szerint Felder Frigyes tudatosan hazudik, ugyanis az önkormányzat soha nem adott el ingatlant 8.000,-Ft/m2+ÁFA összegért. A ledorongolt és megfélemlített ellenzéki képviselők is megszavazták a kirívóan alacsony értékesítést.
Persze, a polgármesternek illett volna emlékeznie arra, hogy javaslatára közgyűlés a 302/2008. (XII. 11.) önkormányzati határozatával döntött a volt katonai ingatlan egy 4 hektáros területének 8.000,-Ft/m2+ÁFA összegért történő értékesítéséről (itt épült volna a biomassza erőmű). A szerződést 2010. január 4. napján írta alá.
Néhány megjegyzés
Az önkormányzat az ingatlan ipari parkká történő kiépítésére – a polgármester nyilatkozata-, valamint az ingatlanon elhelyezett demonstrációs tábla szerint - 356 millió forintot költött, azaz
- a 300 milliós eladási árban még az infrastruktúra kiépítésére fordított összeg sem térült meg;
- helyeselhető, ha az önkormányzat a helyi vállalkozások beruházási-, versenyképességet erősítő tevékenységét kedvezményekkel támogatja. Ezt azonban átlátható módon tegye, annál is inkább, mert a helyi vállalkozások támogatására számtalan - helyi rendeletekben szabályozott - lehetősége;
- nehezen magyarázható a teljes, 5,2 hektáros ipari park értékesítése, miután a SZABÓ Fogaskerékgyártó Kft beruházása csak 0,75 hektárt igényel.
Lassan a feledés homályába veszik, hogy az említett két ingatlantól délre eső, az OMW benzinkúttól északra fekvő ingatlant, a volt Füredi II. laktanya 19 hektáros területét az önkormányzat 2006-ban eladta. Sajnos a nagyívű beruházás meghiúsult (bevásárló központ, bútor-, és barkács áruház, sport és szórakoztató központ, 240 lakás épült volna). Sajnos az ingatlan jelenlegi tulajdonosa nem nyilatkozik a hasznosításáról.
Visszatér Kaposvárra az autóbuszgyártás, a gyümölcsösből is ipari park lesz!
Némi - a kaposvári beruházásoknál megszokott – késéssel a napokban átadták Kaposvár 21. századi újraiparosításának első állomásaként a BM HEROSZ Zrt gyártó-, összeszerelő üzemét.
A 3100 m2-es gyártó-, és üzemcsarnok 2,5 milliárdos költséggel, a Keleti Ipari Park-al szemben - a 61-es út északi oldalán - a Nemzeti Ipari Park Fejlesztő és Üzemeltető Zrt 32 hektáros ipari parkjában épült meg.
A gyárépületen belül kapott helyet a 21. századi követelményeinek megfelelő oktató tanműhely. A jövő szakembereinek 150 m2-es képzési helye „aranyáron”, azaz 500 milliós kormányzati támogatással került kialakításra.
A szűk körben történt ünnepélyes átadásról szóló tudósításokban jó volt hallani a kaposvári gépgyártás megújulását és az autóbusz gyártás visszatérését vázoló beszédeket, de Kaposvár 21. századi újraiparosítását hitelesebb lehetett volna tenni, ha a kiállítási tárgyként bemutatott járművek mellett látható lett volna a korszerűen felszerelt gyártó-, és összeszerelő üzeme, illetve a jövő szakembereinek oktató tanműhelye.
Az ipari park (inpark) 32 hektáros területe kelet felé bővülhet az egykori Kaposvári Egyetem kezelésében lévő gyümölcsössel, melynek a gazdaságfejlesztési célterületté történő átminősítéséről szintén döntött a rendkívüli közgyűlés.
Előzmény: szakemberlakások NEM, ipari park IGEN!
A polgármester jelentős kompromisszumot kötött annak érdekében, hogy a BM HEROS Zrt Kaposváron építhetett gyártó-, és összeszerelő üzemet.
Több mint két és fél éve, 2018. február 13. napján Kósa Lajos (a Modern Városok Program akkori biztosa) és Szita Károly megállapodott abban, hogy a miniszterelnök által 2015 októberében megigért, kormányhatározattal megerősített, a kaposvári gazdaság számára fontos
szakemberlakásokat az önkormányzat saját forrásból megépíti, cserébe a kormány ipari parkot létesít Kaposváron.
Szita Károly kiváló üzletet kötött: ugyanis megállapodás eredményeként önkormányzat adóbevételei jelentősen nőhetnek:
a NIPÜF fizeti ipari park után a telek adót, míg a BM HEROS Zrt fizeti az építmény adót és - ha a termelés is megindul - az iparűzési adót.
A polgármester szerint a szakemberlakásokra egyelőre nincs szükség.