Bár az iparűzési adóbevétel jelentősen nőtt az elmúlt két évben, a növekedés elsősorban az évszázad beruházásait kivitelező országos építőipari cégeknek köszönhető.
Az elmúlt húsz év legalacsonyabb munkanélküliségét nem ma, hanem 2018. június 20. napján mérte a Nemzeti Foglakoztatási Szolgálat (NFSZ), amikor Kaposváron a regisztrált álláskeresők száma 1379 fő volt.
A polgármester néhány nappal ezelőtti rádió nyilatkozata szerint „márciusban 128 fővel nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma a tavalyi év hasonló időszakához képest. Köztük vannak a külföldről hazatérő munkavállalók, a közmunkások és hál’ Istennek, a kisebbik részét teszi ki, akiket kaposvári gazdaságból bocsátottak el”
Azaz a regisztrált álláskeresők száma a NFSZ 2019. március 20.-i adata szerint 1670 fő volt, így jelenleg 1798 fő.
A regisztrált álláskeresők számának alakulása (kattintson a képre a nagyításhoz)
A tisztánlátás érdekében fontos az következőket rögzíteni.
A munkanélküliek száma magasabb, mint a regisztrált álláskeresők száma. Szita Károly rendszeresen egybe mossa a két foglakoztatás-statisztikai csoportot. Megjegyzem, 2006. január 20.-óta mérik a „regisztrál álláskeresők” számát, korábban a „regisztrált munkanélküliek” számát mérték, illetve tartották nyilván.
A NFSZ által közölt március 20.-i adat - jogszabályi okok miatt – nem tartalmazhatja a külföldről hazatérő munkavállalókat (egyébként is többségükre van hazai kereslet).
Szita Károly állításával ellentétben nincs adat nincs arra vonatkozóan, hogy a korona vírus járvány miatt kihirdetett vészhelyzet és a drasztikus korlátózó intézkedések bevezetése, illetve a NFSZ március 20.-i zárónappal történt adatgyűjtése közötti
néhány nap alatt elbocsátások lettek volna Kaposváron.
A valóság az, hogy - a vészhelyzet kihirdetését megelőző hónapokban - a NFSZ adatai szerint folytatódott a regisztrált álláskeresők számának 2018. június 20. óta tapasztaltható növekedése.
Számszerű tények azt bizonyítják, hogy az önkormányzat által foglalkoztatott közmunkások száma és a regisztrált munkát keresők (munkanélküliek) száma között szoros összefüggés van: azaz
az önkormányzat „termeli” a munkanélkülieket, azzal, hogy évről évre kevesebb közmunkást foglalkoztat.
Az önkormányzat által foglalkoztatott közmunkások átlagos száma 2016-ban 535 fő, 2017-ben 388 fő, 2018-ban 281 fő, 2019-ben 245 fő volt, míg 2020-ban a tervezett létszám 191 fő (éves 8 órára átszámolva).
A regisztrált álláskeresők száma 2016 végén 1465 fő volt, míg a vészhelyzet kihirdetésével, illetve a drasztikus korlátozó intézkedésekkel - lényegében egyező - időpontban 1798 fő volt.
Kaposvár egyre messzebb kerül - nem csak a polgármester által definiált - hanem a gazdasági értelembe vett teljes foglalkoztatástól is.
Az elmúlt hónapokban – ahogy ezt Szita Károly is megerősítette – a közmunka programból kikerült közmunkások száma növelte a regisztrált álláskeresők számát. A polgármester csupán azt hallgatta el, hogy a 2020. február végén befejezett közmunka programból kikerülő közmunkások tovább növelték a munkanélküliek számát, ugyanis márciusban a Kormány csökkentett keretszámmal indított új közmunka programot.
Ma még nincs mérési adat arra vonatkozóan, hogy Kaposváron a járvány okozta gazdasági nehézségek miatt (megrendelés-, illetve termelés csökkenés) milyen számú elbocsátás történt. Bízzunk abban, hogy a kaposvári cégek – a kormány segítségével – megtartják a dolgozókat.
Ugyanakkor nem túl biztató, hogy egyenlőre nincs konkrét jele annak, hogy Kaposváron – belátható időn belül – az álláskeresők számának növekedését megállító jelentős munkaerő kereslet lenne a láthatáron.