Mindhárom energiatermelő beruházásban közös, hogy megvalósításuk esetén jelentősen csökkenthető a távhő előállításának költsége, így a távhő díja. Közös az is, hogy a beruházások megvalósításának helye a Füredi út melletti, volt katonai lőtér északi része.
A kezdeti szempont később bővült az Európai Unió klímavédelmi szempontjainak figyelembevételével, annál is inkább, mert a beruházások megvalósításához jelentő pénzügyi támogatás szerezhető.
Geotermikus energia hasznosítására készül Kaposvár!
Hallva Szita Károly közelmúltban tett nyilatkozatait, nem tudom elképzelni, hogy ne emlékezne a Közgyűlés közel másfél évtizeddel ezelőtti, a 2008. február 28.-i döntésére, melynek alapján az önkormányzat együttműködési megállapodást kötött a
PANNONPLAST POLIFON Kft-vel geotermikus erőmű építésére
A megállapodást Szita Károly és Borokovics Balázs, a Pannergy Nyrt igazgatótanácsának elnöke írta alá, melyet sajtótájékoztatón jelentettek be. Szita Károly kijelentette az eddigi vizsgálatok alapján a geotermikus energia kínálkozik a legjobb megoldásnak, mert akár 20 százalékkal olcsóbb lehet a kaposvári távfűtött lakások hődíja.
Mégis faapríték tüzelésű biomassza erőművet épít Kaposvár!
A Közgyűlés 2008. december 11.-i döntése alapján a Füredi úti, volt katonai lőtér északi részén lévő ingatlan - megújuló energiaforrások felhasználásával történő energiatermelő beruházás – hasznosítására pályázat került kiírásra. A pályázat nyertese a
KBE Energiatermelő Kft faapríték tüzelésű erőművet építene.
A Pannonplast Polifin Kft nem pályázott az ingatlan hasznosítására. Bizonyára azért, mert a próbafúrások nem igazolták - a geotermikus energiával kapcsolatos - korábbi optimista nyilatkozatokat.
Az önkormányzat 5374/32 hrsz ingatlant 386 millióért adta el a KBE Energiatermelő Kft-nek, azzal, hogy a beruházást 2011.szeptember 1. napjáig meg kell valósítania.
A fűtőmű nem épült meg, az okokat firtató kérdésekre a képviselők soha nem kaptak választ. Tény, hogy a befektető felszámolásra került: az eljárás során az önkormányzat 27,7 millióért visszavásárolta az ingatlant.
A kudarc ellenére Szita Károly a „Hiszünk Egymásban” a 2014. évi önkormányzati választásokra készített választási programjában így ír:
„a volt Füredi II. laktanya északi oldalán reményeink szerint biomassza-erőmű épül. Felépültével olcsóbban vásároljuk meg a hőt, melyet a távfűtött lakások fűtésére használunk fel, így a távfűtés költsége 20%-al csökken. Reméljük, hogy a befektető hamarosan elkezdi az erőmű építését.”
Európai Unió támogatásával faapríték tüzelésű fűtőmű épül!
Ha erőmű építésére nem, de – csak melegvizet előállító – megújuló energia felhasználásra alapozott fűtőmű építésére lehetőség nyílt: az Európai Unió klímavédelmi céljainak megvalósítása érdekében a Kaposvári Önkormányzati Vagyonkezelő Zrt egy 15 MW teljesítményű, faapríték tüzelésű fűtőmű létesítésére kapott lehetőséget.
A 2019 őszén készített, „Összetartozunk!” című, ötéves választási programjában – némi szótévesztéssel - megerősíti az Európai Unió által támogatott beruházás megvalósítását:
„biomassza erőművet építünk, hogy a távfűtést még olcsóbbá tegyük.”
A jelenlegi kaposvári távfűtési díjak hosszú távú fenntartásának, a gazdaságos távhőtermelésnek, a CO2 kibocsátás csökkentésének, a törvényben előírt energiahatékonysági követelményeknek való megfelelésnek alapvető feltétele a 15 MW teljesítményű faapríték tüzelésű fűtőmű megépítése.
Az Európai Unió által támogatott - meglévő távfűtési hálózatra csatlakozó vezeték kiépítésének költségét is tartalmazó - 1,6 milliárd költségű beruházás befejezési határideje 2019. október 31. volt.
A 2020. évi költségvetésben még arról ír a polgármester, hogy
„bővült a távfűtési rendszer, és a növekvő távhőigényt megújuló energiahordozó bázison megvalósítandó faapríték tüzelésű biomassza fűtőművel kívánjuk kielégíteni.”
A kivitelezési tervekkel-, hatósági engedélyekkel-, stb rendelkező fűtőmű építése bizonytalanná vált, ugyanis nyilvánvaló, hogy a 2017-ben megállapított
1,6 milliárdból a beruházás nem valósítható meg. Szakemberek szerint ennek duplájába kerülhet.
Meglepetésszerű bejelentés: Szita Károly alternatív megoldásként ismét a geotermikus energia felhasználásának lehetőségét vizsgálja és a fűtőmű építésének helyén melegvizet keres.
Ebben az évben dönt arról, hogy melyik a megújuló energiára alapozott fűtőmű építését kezdik meg.
Nem kétséges, ha Szita Károly - bármilyen okból - a geotermikus energiára alapozott fűtőmű létesítése mellett kötelezi el magát, akkor a következő évtized egyik jelentős, a kaposváriak zsebét közvetlenül is érintő, klímavédelmi beruházás megvalósítása beláthatatlan távolságba kerül.
Meggyőződésem, hogy a geotermikus energia felhasználásának ismételt felvetése a figyelemelterelést, a pénzügyi problémák elismerésének halogatását szolgálja.