Az elmúlt év december 6.-i közgyűlésen - miután a kaposváriaknak járó 12 131 000.- forint támogatást a kormány illetékesei még nem utalták át - azt kértem a polgármestertől, hogy
az önkormányzat előlegezze meg a költségvetési támogatást és kezdje meg tüzelőanyag szétosztását.
Csakhamar kiderült, hogy a tűzifa előkészítésének, szállításának költsége eléri 12 000.-Ft felét-kétharmadát, ezért félő volt, hogy a családok jelentős része nem tudja igénybe venni a természetbeni támogatást, amely kb. 0,4 m3 rönk-tűzifát jelent.
Ezért azt is kértem a polgármestertől, hogy
az önkormányzat járuljon hozzá az előkészítés (darabolás), a szállítás költségeikhez.
A polgármester megígérte, hogy
az önkormányzat vállalja az aprítás és a szállítás költségét. Mint mondta sürgeti a kiszállítást, már meg is állapodott egy fuvarossal,
A „sürgetés” eredményeként – új évi „ajándékként” – a napokban megkezdődik a fűzifa kiszállítása.
A szociális tűzifán spóról az „erős város” polgármestere!
Ezért sajnos, a kaposvári szociálisan rászorultak tűzifa igényének biztosítása érdekében tett javaslatom megvalósítása nem járt sikerrel!
Aki rendszeresen autózik az 67-es úton, az tapasztalhatta, hogy az R67-es építése során több ezer köbméter fa került kitermelésre.
Az önkormányzat a rendkívüli települési támogatás keretében rendszeresen juttat tűzifát a rászorulók számára. Ezért is jutott eszembe egyik utam során,
miért ne a kaposváriak között legyen szétosztva a kitermelt somogyi fa?
Az elmúlt év januári közgyűlésen kértem a polgármestert, hogy az önkormányzat szerezze meg a kitermelt fát és így az eddigieknél nagyobb mértékben tudjuk kielégíteni a szociálisan rászoruló kaposváriak igényét.
A polgármester megígérte az R67-es építése során kitermelt fa megszerzését, méghozzá ingyen: megkéri a kivitelezőt, hogy ajánlja fel a kitermelt fát.
A tavaly januári döntést követően közel három hónapig nem volt tűzifa ügyben érdemi elmozdulás ezét némi oknyomozásba kezdtem. Megtudtam, hogy a kitermelt fa nem az R67-es kivitelezőjé, hanem a Magyar Állam tulajdonában van és a nevében eljáró Nemzeti Vagyonkezelő Zrt nyilvános pályázat keretében fogja értékesíteni.
A felhívás szerint, az értékesítésre kerülő 840 m3 tűzifa ára 9,3 millió forint (a köbméterben számított ára még fele sem volt a tűzépen kapható, hasonló minőségű tűzifa árának és a szállítás, darabolás, házhoz szállítás költségeit is figyelembe véve sem érte el a vásárolt tűzifa költségét).
Nem titok: a gyorsforgalmi út építése során kitermelt és értékesítésre szán fa mennyisége három évre biztosítaná a szociálisan rászorulók tűzifa ellátását.
Nincs benne a „Németh István programban”!
Az olcsó vásárlási lehetőségről még jóval az ajánlattételi határidő lejárta előtt írásban tájékoztattam a polgármestert. Az önkormányzat azonban nem nyújtott be ajánlatot a fa megvásárlására, miután
a polgármester továbbra ragaszkodott a tűzifa ingyenes megszerzéséhez!
Jut is-marad is?
A polgármester „tudomására jutott”, hogy az R67-es mentén a 840 m3 tűzifán felül, további 922 m3 fa került kitermelésre. Az április végén megtartott képviselő testületi ülésen a polgármester javaslatára a
Közgyűlés „döntött” a kitermelt 922 m3 faanyag ingyenes megszerzéséről.
A faanyag elszállítására, illetve a hasogatás és a házhoz szállítás költségére a Közgyűlés - amennyiben a faanyag ingyen megszerzésre kerül - 9 millió forintot biztosított.
Rövid időn belül kiderült azonban, hogy a polgármester sem mindenható, ugyanis közölték az „illetékesek”, hogy
nincs lehetőség a 922 m3 faanyag ingyenes megszerzésére.
Ellenben lehetőség van a Belügyminisztérium által indított szociális tűzifa igénylési programhoz csatlakozni, azaz igényelni lehet az állami tulajdonú közutak mentén közfoglalkoztatási program keretében kitermelt faanyag - amint az később kiderült - korlátozott mennyiségben történő ingyenes tulajdonba adását.
A kaposvári rászorultaknak 160 m3 fa maradt (a polgármester által ígért 922 m3 helyett).
A Közgyűlés május végén kezdeményezte a program keretében meghirdetett
160 m3 ingyenes önkormányzati tulajdonba adását,
azonban hónapokig ismét nem történt érdemi elmozdulás a „tűzifa-ügyben”: nyilvánvalóvá vált, hogy ha meg is szerezzük a fát, ezen a télen tűzifaként való felhasználására már nincs esély.
A szeptemberi közgyűlésen szóvá tettem, hogy az R67-es útvonalán kitermelt, mint egy 840 köbméter somogyi fa szociális tűzifaként történő megvásárlására vonatkozó kezdeményezésem a polgármester pitiáner „spórolása” miatt meghiúsult, ugyanakkor nem tudta megszerezni az ígért 920 köbméter ingyenes tűzifát,
sőt, még a szolid mennyiségű, 160 m3 ingyenes tűzifa „kiutalása” is hónapok óta „lóg a levegőben”.
Sajnos a polgármester a mai napig nem tudta elérni, hogy 160 m3 faanyag megszerzésére vonatkozó szerződést a „kormányzati illetékes” aláírja.
Megjegyzem, hogy az ingyenes megszerzés érdekében felmerült költségek ma már jóval meghaladják a tavaly áprilisban - a polgármester által - még drágának tartott 840 m3 tűzifa költségét.
Úgy látszik, a polgármester - oly gyakran tapasztalt nagyvonalúsága - a szociálisan rászorultak irányában legfeljebb egy karácsonyi köszönet és apró ajándék erejéig működik.