A városi legenda szerint néhány évvel ezelőtt a Városgondnokság korábbi vezetőjét a polgármester megkérdezte, hogy hány izzó van a város karácsonyfáján. Tizenötezer, volt a válasz. Kevés, tessék megduplázni. Aztán, ahogy a város erősödött, úgy szaporodtak a lámpácskák a fán, bár a fa nem lett nagyobb. Tavaly már negyvenezer volt rajta, idén már országosan is egyedülálló mennyiségű, azaz negyvenötezer Led lámpa világíjta meg a Kossuth tér közepét. Csak egye Kósát az irigység, mert a debrecenieknek csak tizenhatezer égőre futotta.
No, de térjünk vissza a közgyűlési napirendekhez.
Örömmel és büszkeséggel töltsön el minden kaposvárit, hogy a tízmilliárd összegben állampapírt tudott vásárolni az önkormányzat, válaszolta a polgármester jobbikos képviselőtársam kérdésére (megfeledkezve, hogy néhány perccel korábban arról beszélt, hogy az beruházások kivitelezésének csúszása többletköltségekkel és műszaki tartalom csökkenéssel jár).
A tízmilliárd összegű állampapír vásárlás is azt jelzi, hogy a Német István Program megvalósítása egyre jobban csúszik, a befejezést - egy minapi interjúban - már a polgármester is 2020. közepére teszi. Persze a tudjuk, hogy előbb-utóbb minden elkészül, de az időközbeni áremelkedések miatt többletköltséggel vagy csökkentett műszaki tartalommal és gyengébb minőségben. A kivitelezési határidők tömeges módosításának okait érdemes lenne elemezni, már csak azért is, mert a miniszterelnök 2015. októberi látogatásakor 2018 tavaszára ígérte a Modern Városok Programja kaposvári beruházásainak befejezését.
Miből van tízmilliárd leköthető, átmenetileg szabad pénze az önkormányzatnak?
Abból, hogy a Kormány a támogatási szerződésekben rögzített ütemezésnek megfelelően utalja a pénzt, akkor is, ha a kivitelezés ezt nem indokolja. A „szabad” pénzek lekötéséből így már közel négyszáz milliós kamatbevétele van a városnak.
Például a kórház volt anyaépületének Informatikai Képzőközpontként való hasznosítása-, és az Okos-Öko park kiépítése közel 2,5 milliárdos beruházásait már a nyár végén be kellet volna fejezni.
Az év vége (volt) a befejezési határideje a hat milliárdba kerülő Dr. Bodosi Mihály ARÉNA és az ugyancsak, hatmilliárdba kerülő tízpályás Versenyuszoda-, a tízmilliárdba kerülő Színház rekonstrukció kivitelezésének, hogy csak a jelentősebb beruházásokat említsem.
Éveket csúszik a volt Csokonai Fogadó 1,2 milliárdba kerülő átépítése. A Deseda Kemping 2,5 milliárdba kerülő megvalósítása még el sem kezdődött.
Több mint egy évet csúszik az önkormányzati intézmények 2,6 milliárdba kerülő energiakorszerűsítése, pedig a beruházás jelentős költség-megtakarítást eredményezne. A beruházás 325 milliós többletköltséget a közgyűlés megelőlegezte, bízva abban, hogy a Kormány biztosítja az áremelkedések miatti többletköltségek fedezetét.
Az „újragombolt” programból kimaradt a Bárczi Iskola energiakorszerűsítése az 59 milliós többletköltség és a beruházás bonyolultsága miatt. Ugyanakkor a polgármester az intézmény pedagógusainak azt ígérte, hogy a többletköltségek fedezetét minden körülmények biztosítja és az intézmény energiakorszerűsítése 2019 szeptemberéig megvalósul.
A 2018. évi költségvetés módosításáról szóló előterjesztésben olvasható, hogy „amennyiben a Bárczi Gusztáv iskola felújításához szükséges többletforrást biztosítani tudjuk, annak közbeszerzési eljárását meg kell ismételni”. A többletforrás biztosítása feltételes módban került megfogalmazásra, ezért emlékeztettem a polgármestert az ígéretére, mely szerint a Bárczi Iskola energiakorszerűsítése minden körülmények között 2019. szeptemberig megvalósul, azaz a többletforrást biztosítja.
Azt kérdeztem a polgármestertől, a kivitelezés közbeszerzési eljárását miért nem indítottuk el?
Nincs kockázat - mondtam - mert ígérte szerint az 59 milliós többletköltség forrását minden körülmények között – az uniós kasszából vagy saját forrásból – biztosítja. A többletköltség átmeneti megelőlegezésének pénzügyi fedezete rendelkezésre áll, hisz tízmilliárd „szabad” pénzért vett állampapírt.
Hozzátettem, ismerve a közbeszerzési eljárások átfutási idejét, a 24. órában vagyunk. Csekély az esély arra, hogy egy jövő évben induló közbeszerzési eljárás esetén a polgármester ígérete teljesíthető lesz: nagy a valószínűsége, hogy a beruházás 2019. szeptemberig nem fejeződik be, figyelembe véve azt is, hogy projekt elhalasztásakor arra hivatkozott, hogy a Bárczi Iskola energiakorszerűsítése a legbonyolultabb (amint az kiderült a „bonyolultságot” egy lift megrendelése és beépítése jelenti).
A polgármester válaszában közölte az 59 milliós összegű "saját" pénzt még átmenetileg sem akarja használni. Ebből az is kiderült, nem nagyon bízik abban, hogy a többletköltséget a Kormány biztosítja, azaz
kedvezőtlen kormányzati válasz esetén elmaradhat a Bárczi iskola energetikai korszerűsítése.
Egyetértek a polgármesterrel, a Német István Program – jelentős többletköltség vagy csökkent műszaki tartalom mellett - legfeljebb 2020 közepére fejeződnek be, így 2019-ben is lesz szabad pénz állampapír vásárlásra.
Csak nem ezt ígérte!