2016.02.05.
Az ünnepelteket nem megbántva, a teljesítményeket elismerve, mégis hiányérzetem volt, már a javaslatok olvasásakor is. Meglepődve tapasztaltam, hogy a "Kaposvár Városért" kitüntetésre - amelyből egy adományozható közösségnek, vagy szervezetnek - csupán egy javaslat érkezett, mégpedig egy civil szervezetre. Gazdasági szervezetre pedig egy sem.
Átnéztem a 2000. és 2015. közötti években tett javaslatokat és azt tapasztaltam, hogy a korábban is kevés javaslat volt közösségre, szervezetre. Az a véleményem, hogy Kaposvár 3511 működő (adóbevallást benyújtó) és vélhetően adót is fizető társas vállalkozása - a kitüntetési javaslatokban - alulreprezentáltak voltak: 45, közösségre tett javaslatból 11 vonatkozott gazdasági szervezetre (összesen 8 gazdasági szervezetre).
Valamivel jobb a helyzet az odaítélt kitüntetések terén: a Közgyűlés a 16 lehetőségből hét alkalommal tüntette ki a város valamely gazdasági szervezetét. Nézőpont kérdése, ki hogy ítéli meg: a város cégei sokat áldoztak (áldoznak) a kultúrára, a sportra, a közterületek szebbé tételre. Sőt számos civil szervezet élvezte és élvezi ma is a kaposvári vállalkozások támogatását. Azon túl, hogy a cégek többsége tisztességesen fizeti a helyi adókat (amiből az önkormányzat szintén támogatást nyújt a civil szervezeteknek), meghatározó szerepük van a kaposváriak foglalkoztatásában.
Az bizonyára csak véletlen, hogy az adóemelés ellen tiltakozó "Kaposvári Cégszövetség" semlegesítésére alakult "Vállalkozók Kaposvárért Közösség" öt alapítója közül három korábban megkapta a "Kaposvár Városért" kitüntetést.
Lehet, hogy vannak, akik úgy gondolják, így igazságos. Szerintem, „többet érdemelnek”. A kaposvári cégek „mellőzésének” alapvetően az az oka, hogy képviselők nem ismerik kellő mélységben a kaposvári gazdaság szereplőit. Az év első napján történő - immár hagyományosnak tekinthető – a TOP20 néven ismert polgármesteri köszöntő mélyebb tapasztalatszerzésre nem alkalmas. Oly annyira nem, hogy a TOP20-as vállalkozók koccintással egybekötött év eleji köszöntésén némely Fideszes képviselő miközben barátságosan lapogatta a megjelent „pénzemberek” hátát, néhány hét múlva a brutális adóemelés miatt protestáló vállalkozókat „az emberfagyasztó télben kétszer is nyaraló-koktélozó jelzőkkel illette”.
Szerintem, a képviselők ismerethiányán viszonylag egyszerű változtatni, csupán a valamikori gyakorlatot kell ismét alkalmazni. Ezért azt javasoltam a polgármesternek, hogy a képviselők számára a Polgármesteri Hivatal szervezzen látogatást, tapasztalatcserét egy-egy helyi vállalkozásnál. Ezzel nem csak a javaslattétel lehetősége bővülne, hanem erősödne az önkormányzat és a kaposvári gazdaság szereplőinek kapcsolata.
Kaposváron több, olyan - esetenként több milliárdos árbevételű - vállalkozás működik, amelynek nem Kaposvár a székhelye. Az ismerkedő, tapasztalatszerző látogatások hozzájárulhatnak ahhoz is, hogy egy-egy vállalkozás - amely egykor „elhagyta” Kaposvárt - ismét városunkat válassza a székhelyéül.
Szita Károly válaszlevelében arról tájékoztatott, hogy támogatja kezdeményezésemet és kijelölte azt a hivatali munkatársát, aki megszervezi a vállalkozásokkal való találkozásokat. A cégek kiválasztásához segítséget nyújthatnak a kaposváriak is, amennyiben javaslatot tesznek arra, a képviselők mely vállalkozásokat látogassanak meg (Vajay Klára: vallalkozasok@kaposvar.hu).