2015.01.10.
Aki egy kicsit is járatos volt az építőiparban az - tekintettel a jelentős bontási munkákra, az előre nem látható, de ezzel szükségszerűen együtt járó, tervezési-, műszaki-kivitelezési problémákra - teljesíthetetlennek tartotta határidőt. Sokan, szívesen kötöttek volna komoly fogadást a polgármesterrel, de a múltbéli tapasztalatok alapján ezt senki nem merte kezdeményezni.
A kezdetben optimista, a későbbiekben előre „megtervezett”, feltehetően a jogászoknak (bíróságnak) szóló nyilatkozatok ellenére jól látható volt, hogy a befejezési határidő nem tartható. Ennek ellenére Szita Károly a sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: a tavaly március óta tartó felújítási-, bővítési munkákon eddig átlagosan száz ember dolgozott. A dolgozói létszám növelésével tartható az átadás („Három és félmilliárdból újul meg a kaposvári uszoda” www.sonline.hu). A polgármester - nyilván a városházi projektvezető tájékoztatása alapján - még júniusban hangoztatta, nincs szükség határidő módosításra, és nincs több pénz a projekt megvalósítására. A polgármester legközelebb csak egy év múlva tartott sajtótájékoztatót uszoda ügyben!
Csodák az építőiparban sincsenek, szerződés szerinti befejezési határidő nem volt tartható. A felelős is gyorsan meglett: néhány héttel annak lejárta előtt a határidő-csúszásban való „vétkesség” miatt a generálkivitelező Aquaplusz Kft a bontási-, építési munkákat végző ETALON Kft-nek „felmondott”. A megrendelő önkormányzat és a generálkivitelező az egymás közötti szerződést – előre nem látott okokra hivatkozva – módosította. Nem utoljára.
Amikor már elérhető közelségbe került a beruházás befejezése, Szita Károly ismét sajtótájékoztatót tartott: a sport, a szórakozás és a pihenés mellett ma már a gyógyulni vágyókat is tárt kapukkal várja a kaposvári fürdő, megnyitott a gyógyászati részleg. A rekonstrukció keretében kilenc új medence épült, köztük új termál-, víz alatti gyógytorna-, súlyfürdő- és terápiás medence is. („Megnyitotta kapuit a Kaposvári Uszoda és Gyógyfürdő gyógyászati részlege” www.kapos.hu) A terápiás medence „kiemelése” nem véletlen!
Az eredeti határidő lejárta után közel egy évvel immár egy teljes egészében felújított fürdőkomplexum várja a Kaposvárra látogató vendégeket („Átadták a 3,5 milliárdos fürdőt Kaposváron” www.somogy.hu). Munkahelyteremtő ágazattá kell tenni a turizmust Kaposváron, mondta Szita Károly az ünnepélyes átadáson. Olyan beruházásokra, attrakciókra van szükség, amelyekkel ide csábíthatjuk a vendégeket. Ha több turista érkezik Kaposvárra, akkor növekszik a kereskedők bevétele, a jobban működő vállalkozások pedig több adót fizetnek be a város kasszájába („Átadták a 3,5 milliárdos fürdőt Kaposváron” www.kapos.hu).
Az avatáson résztvevők nehezen találtak dicsérő szavakat az impozáns létesítmény láttán. Azóta is méltán büszkélkedhet vele a más városból ide látogató ismerősök, barátok előtt minden kaposvári. Az egyedülálló látvány, az ünnepi hangulat mellett nem volt illő emlékezni arra, hogy az egészségturisztikai fejlesztés bekerülési költsége – a korábban megépített Virágfürdővel és a járulékos költségekkel együtt – jóval meghaladta a 6 milliárd forintot, noha nem épült meg gyógyszálló és elmaradt a tanmedence megépítése is. Néhányan azonban emlékeztettek arra, hogy más, hasonló kialakítású, funkciójú, gyógyszállóval együtt épített, de méreteiben mértéktartóbb, az üzemeltetés várható költségeit is kalkuláló élmény- és gyógyfürdők költségei messze elmaradnak a kaposváritól.
Az ünneplők között nem kevesen voltak, akik tudták, túl sokba kerül a város új büszkesége. A fürdőkomplexum átadását beárnyékolta az is, hogy a kivitelezésben részt vett vállalkozók egy csoportja - bár a helyi média erről szemérmesen hallgatott - „Mi is befürödtünk” feliratú táblával tiltakozott az önkormányzat ellen.
Szinte hihetetlen - bár a generálkivitelező Aquaplusz Kft nem tartott be egyetlen szerződéses határidőt - a 11 hónapos csúszás ellenére nem fizetett egyetlen fillér kötbért! Mindig voltak előre nem látható – a felektől független – körülmények, amely „lehetőséget-, és okot” adtak a szerződéses határidők módosítására (miközben az ETALON Kft-t a határidő-csúszásra való hivatkozással rúgták ki és tették tönkre). Az első perctők kezdve elhallgatások-, hazugságok-, félrevezetések kísérték az élmény- és gyógyfürdő építést, és kísérik ma is az üzemeltetést.
Sokan, és gyakran mondták, „valami bűzlik Dániában”! A következő írásban erről lesz szó.